محل تبلیغات شما

سگ دوبرمن پينشر، مشخصات نژادي و شيوه مراقبت

piya_t3.jpg

سگ دوبرمن پينشر در اواخر قرن 19 ميلادي در آلمان به عنوان سگ نگهبان پرورش داده شد. اجداد آنها تقريبا ناشناخته است، اما اعتقاد بر اين است که سگ هاي دوبرمن ترکيبي از نژاد هاي مختلف سگ ترير سياه، روتوايلر و پينشر مي باشد. اين سگ نگهبان با پوشش خارجي براق، داراي بدن ورزشکار با ماهيچه هاي زياد است که آن را به صورت يک سگ اشرافي نشان خواهد داد. اين سگ ها بسيار پر انرژي و باهوش هستند که مي توانند به عنوان سگ پليس، سگ هاي ورزشکار و در نهاست يک همراه و همدم عالي فعاليت کنند.

 

مشخصات نژادي

تطبيق پذيري کلي: معمولي

تطبيق پذيري با زندگي آپارتماني: معمولي

برخلاف اعتقادات عمومي، اندازه کوچک وما يک سگ آپارتماني نمي سازد. سگ هاي زيادي با اندازه کوچک وجود دارند که با توجه به ميزان انرژي و نوع شخصيت براي نگهداري در آپارتمان مناسب نيستند. از ويژگي هاي يک سگ آپارتماني خوب و مناسب مي توان به ساکت بودن، کم انرژي بودن، رفتار مودبانه با ساکنان منزل اشاره کرد.

مناسب براي صاحبان تازه کار: معمولي

نگهداري برخي از سگ ها نسبت به ساير آنها ساده تر است. آنها  ساده تر مي آموزند و انعطاف پذيري بالاتري دارند تا در مقابل اشتباهات يا ناسازگاري هاي صاحبان خود عقب نشيني کنند. اين گونه سگ ها بسيار حساس هستند و تفکر مستقلي دارند که ادعا مي شود نگهداري آنها ممکن است براي صاحبان تازه کار سخت تر باشد.

سطح حساسيت: خيلي زياد

بعضي از سگ ها به يک توهين شديد بي توجه هستند در صورتي که برخي از آنها حتي يک نگاه کثيف را با قلب خود مي پذيرند. سگ هايي با حساسيت کم که به آنها "بي قيد"، "شکيبا"، "انعطاف پذير" و "پوست کلفت" مي گويند؛ بهتر مي توانند يک خانواده ‌ي پر سرو صدا، پر هرج و مرج، با ادعاي زياد و روتين متغير را تحمل کنند. بچه هاي کوچک داريد؟ ميهماني هاي شام پر سر و صدا برگزار مي کنيد؟ در يک گاراژ باند بازي مي کنيد؟ يا يک زندگي گيج کننده را هدايت مي کنيد؟ نياز به يک سگ با حساسيت کم خواهيد داشت.

ميزان تحمل پذيري تنها بودن: کم

بعضي از نژاد ها در برقراري ارتباط و پيوند دادن خود با خانواده بسيار عالي عمل مي کنند؛ به گونه‌اي که اگر به دلايل مختلفي از خانواده و صاحبان خود دور بمانند، ممکن است شرايط متشنج و نگران کننده‌اي را بوجود آورند. در اين نژاد ها در صورتي که سگ در طول روز با خانواده خود وقت بگذراند يا به محل کار برده شود، رفتار و عکس العمل مناسب تري از خود نشان خواهد داد.

ميزان تحمل پذيري هواي سرد: خيلي کم

نژاد هايي با پوشش خارجي بسيار کوتاه يا بدون پوشش با چربي بدني کم يا بدون چربي که از جمله آنها مي توان به نژاد گريشن اشاره کرد؛ در برابر سرما بسيار آسيب پذير هستند. سگ هايي که طاقت کمي در برابر سرما دارند بايد در آب و هواي خنک زندگي کنند  و براي پياده روي در هواي سرد نياز به استفاده از يک پالتو يا ژاکت مخصوص خواهند داشت.

ميزان تحمل پذيري هواي گرم: زياد

سگ هايي که پوسته خارجي ضخيم دارند در برابر گرماي بيش از حد آسيب پذير هستند. همچنين نژاد هايي با بيني هاي کوتاه مانند بولداگ يا پاگ ها هستند که با توجه به نوع بيني هاي خود نمي توانند به خوبي خنک شوند. اگر سگ هايي با نژاد حساس به گرما انتخاب مي کنيد، بايد در روز هاي گرم و مرطوب آن را در خانه نگه داريد و بايد در مورد تمرين دادن اين نوع نژاد سگ در گرما بسيار محتاط باشيد.

 

 

رفتار دوستانه

ميزان رفتار دوستانه بطور کلي: متوسط

ميزان رفتار محبت آميز با خانواده: عالي

برخي از نژاد ها بسيار مستقل و کناره گير هستند، حتي اگر در کنار صاحبان خود بزرگ شده باشند و زمان کودکي خود را در کنار آنها گذرانده باشند. نژاد هاي ديگر با يک شخص خاص پيوند مي خورند و نسبت به ساير افراد بي توجه هستند. نژاد، تنها عامل براي مشخص کردن ميزان محبت در سگ ها نيست. سگ هايي که داخل خانواده ها و با انسان ها بزرگ شده اند خيلي راحت تر مي توانند با ساير انسان ها ارتباط دوستانه برقرار کنند.

رفتار دوستانه با کودکان: خوب

مهربان بودن با کودکان، اندازه و مشخصات رفتاري در مقابل کودکان، در آغوش کشيدن ظرف غذاي خود، نداشتن مشکل با بازي ها و جنب و جوش هاي کودکانه، از جمله رفتاري دوستانه با کودکان است که يک سگ را به عنوان نژاد کودک دوست نشان مي دهد. ممکن است با ديدن ليست سگ هاي کودک دوست متعجب شويد که در آن نژاد سگ هاي بوکسور سفت و سخت و ترير هاي استافوردشير آمريکايي قرار دارند. سگ هاي کوچک و ظريف با روحيه بلقوه تند مانند چيوهوها زياد خانواده دوست نيستند.

 

ميزان رفتار دوستانه با ديگر سگ ها: خيلي ضعيف

رفتار دوستانه با سگ هاي ديگر و رفتار دوستانه با انسان ها دو چيز بسيار متفاوت است. برخي از سگ ها ممکن است حمله کنند يا سعي کنند بر سگ هاي ديگر مسلط شوند؛ ديگر سگ ها ترجيح مي دهند بازي کنند تا بجنگند و برخي ديگر دم تکان مي دهند و فرار مي کنند. نژاد تنها عامل براي مشخص کردن رفتار دوستانه نيست. سگ هايي که حداقل از سن شش تا هشت هفتگي تا رسيدن به بلوغ با صاحبان خود مي گذرانند، به احتمال زياد مهارت هاي اجتماعي خوبي خواهند داشت.

رفتار دوستانه با غريبه ها: معمولي

سگ هاي غريبه دوست با دم  تکان دادن و پوزه به خاک ماليدن به ميهمانان و غريبه ها سلام مي کنند. گونه هاي ديگر خجالتي، بي تفاوت يا پرخاشگر هستند.

 

نظافت بهداشتي

نظافت بهداشتي به طور کلي: خوب

ميزان ريخت و پاش: زياد

اگر مي خواهيد  محل زندگي خود را با يک سگ شريک شويد، بهتر است با توجه به مقدار ريزش موهاي آن نژاد نسبت به انتخاب آن اقدام کنيد. ريختن موها در بين نژاد هاي مختلف متفاوت خواهد بود. در بعضي از نژاد ها، موها به صورت فصلي ريخته مي شود و در نژاد هاي ديگر خيلي دير و به سختي ريخته مي شود. اگر جزء افراد منظم هستيد، بهتر است نژاد هايي با ريزش موهاي کم انتخاب کنيد.

مقدار پتانسيل کثيف کاري و بهم ريختگي: زياد

سگ هاي مستعد کثيف کاري، هنگامي که نزديک شما مي شوند تا سلام کنند رد نخ مانند از بزاق دهان را بر روي بازو هاي شما بر جاي بگذارند و باعث بوجود آمدن لکه هاي بزرگ و مرطوبي بر روي لباس شما شوند. اگر رفتار نسبتا خوبي در مقابل ايجاد لکه هايي از بزاق دهان بر روي لباس هاي خود داريد، مشکلي نخواهد بود. اما اگر در اينگونه موارد حساس هستيد، بهتر است سگي را انتخاب کنيد که پتانسيل کثيف کاري و بهم ريختگي کمي داشته باشد.

ميزان تميزي و نظافت آسان: خيلي خوب

برخي از سگ ها نياز به تميزکاري و نظافت بسيار زيادي خواهند داشت در صورتي که بعضي از آنها مي توانند نظافت خود را تا حدودي انجام دهند. اگر زمان لازم براي نظافت سگ را داريد مي توانيد سگ هاي نوع دوم را انتخاب کنيد يا اينکه شخصي را براي انجام کارهاي تميز کاري آن استخدام کنيد.

ميزان سلامت عمومي: خيلي ضعيف

با توجه به شيوه هاي نادرست در پروش برخي سگ ها، يک سري از نژاد ها در شرف ابتلا به مشکلات بهداشتي ژنتيکي هستند که از جمله اين مشکل ها مي توان به در رفتگي  مفصل ران اشاره کرد. اين بدين معني نيست  که هر سگي از اين نژاد مبتلا به اين نوع بيماري مي شود، بلکه اين معني برداشت مي شود که آنها در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به بيماري مواجه هستند. اگر در حال حاضر تصميم جدي براي خريد يک سگ در يک نژاد خاص داريد، بهتر است اطلاعات کافي در مورد بيماري هاي ژنتيکي آن نژاد داشته باشيد.

ميزان پتانسيل براي افزايش وزن: متوسط

بعضي از نژاد ها داراي اشتهاي دلچسب بسيار زيادي هستند و تمايل دارند وزن خود را به راحتي افزايش دهند. اضافه وزن، همانند انسان ها مي تواند مشکلات بسيار زيادي را براي سگ ها بوجود آورد. اگر نژادي را انتخاب مي کنيد که مستعد افزايش وزن است، نياز داريد که يکسري محدوديت هاي غذايي براي آن در نظر بگيريد. کما اينکه بايد برنامه ورزشي مناسبي برايش ترتيب داده و وعده هاي غذايي آن را در طول روز اندازه گيري کنيد.

اندازه: بزرگ

سگ ها در اندازه هاي بسيار متفاوتي با توجه به نوع و نژاد آنها وجود دارند. اندازه سگ ها تاثير بسيار زيادي در انتخاب آنها دارد چرا که با توجه به نوع و اندازه مکان بايد يک سگ مناسب انتخاب شود.  با توجه به اين نکته براي انتخاب سگ هاي آپارتماني تصميم گيري مي کنند. شما با توجه به اندازه و نوع مکان زندگي خود تصميم به انتخاب يک سگ از نژاد مناسب خواهيد گرفت . مي توان گفت اين گزينه يکي از عوامل مهم در تقسيم بندي سگ ها محسوب مي شود.

قابليت آموزش

ميزان يادگيري سريع: خيلي خوب

ميزان هوش: خيلي خوب

ميزان رانده شدن به سمت طعمه: کم

ميزان گرايش به پارس يا زوزه: خيلي کم

پتانسيل سياحت يا سرگرداني: کم

نياز هاي ورزشي

ميزان سطح انرژي: معمولي

ميزان سختي: معمولي

ميزان نياز هاي ورزشي: معمولي

پتانسيل بازيگوشي: خيلي زياد

آمار حياتي

گروه نژادي: سگ هاي مخصوص کار ( سگ روتوايلر)

ارتفاع: 60 تا 71 سانتي متر ارتفاع تا شانه ها

وزن: 27 تا 36 کيلوگرم

طول زندگي: 10 تا 13 سال

 

اطلاعات بيشتر در مورد نژاد دوبرمن پينشر

از آنجا که دوبرمن پينشر (که در برخي از کشور ها به صورت Dobermann نوشته مي شود)، در اواخر قرن نوزدهم به وجود آمد، اين نژاد در دنياي سگ ها يک نژاد جديد در اين دهه محسوب مي شد. اين امر مانع از تبديل شدن به يکي از محبوب ترين و شناخته شده ترين نژادها در ايالات متحده، دوبي و نمي شود. نگاه بسيار زيبا و لطيفي دارند و استايل بدني مخصوص سگ هاي ورزشکار را دارند.

سگ هاي دوبرمن به اختصار دوبي باهوش، هوشيار و وفادار هستند. آنها يک سگ نگهبان شجاع و همچنين يک همراه خانوادگي محبوب هستند. شهرت بسيار زياد سگ هاي دوبرمن بر آنها پيشي گرفته است به طوري که در حال حاضر تمام دنبا اين نژاد را مي شناسند. آنها ترس دروني از افراد ناشناس دارند. درست است، کمي قبل گفتيم که دوبرمن ها نگهبانان نيرومندي هستند، اما معمولاً سگ آرام، مراقب و دوست داشتني مي باشند. به دنبال مشکل نمي گردند، بسيار شجاع هستند و در صورت درک خطر، از خانواده و محيط زندگي خود دفاع خواهند کرد. دوبرمن پينچر از بودن در يک خانواده لذت مي برد. آنها دوست دارند با کساني که دوستشان دارند زندگي کنند و وقتي اين عشق وجود داشته باشد، آنها غريضه محافظت از خانواده را به صورت طبيعي از خود نشان مي دهند. تا زماني که با مهرباني با آنها برخورد شود، با فرزندان، دوستان و ميهمانان با محبت و احترام رفتار مي کنند.

تاريخچه

روزي روزگاري، در اواخر قرن نوزدهم، يک مأمور جمع آوري ماليات به نام لوئيس دوبرمن وجود داشت که در شهر آپولدا، در منطقه تورينگن آلمان زندگي مي کرد. کار او براي جمع آوري پول خطرناک بود زيرا راهن در اين منطقه وجود داشتند که ممکن بود در حين انجام دادن کار به او حمله کنند. از آنجا که دوبرمن همچنين شکارچي سگ ماهري در آن شهر بود، اغلب اوقات براي محافظت از خود يک سگ به همراه خود مي برد. دوبرمن با ايده يک همراه وفادار و محافظ، پرورش سگ را آغاز کرد. نتيجه آزمايشات پرورش او، دوبرمن پينشر اوليه بود. هيچ گزارشي در مورد اينکه سگهاي دوبرمن براي ايجاد نژاد از چه مواردي استفاده مي کنند، در دست نيست، اما حدس مي زند که روتوايلر، پينشر آلماني و ترير هايي با رنگ مشکي و کرم، بخشي از اين ترکيب هستند.

دوبرمن براي اولين بار در سال 76 نمايش داده شد، جايي که با شور و شوق زيادي با او روبرو شد. هنگامي که دوبرمن در سال 94 درگذشت، ترکيب واقعي براي پرورش سگ هاي دوبرمن با او به خاک سپرده شد. با اين حال به دليل مشارکت وي در پرورش نژاد، به افتخار اين سگ ها را با نام وي نامگذاري کردند. در اواخر قرن نوزدهم، پرورش دهندگان آلماني که کار دوبرمن را ادامه مي دادند، در درجه اول نگران عملکرد بودند تا ظاهر. آنها مي خواستند دوبرمن را توسعه دهند تا يک "سگ فوق العاده" بوجود آورند. اوايل، آنها فقط شجاع ترين، باهوشترين ، سريعترين و سخت ترين سگ ها را پرورش مي دادند. آنها تقريباً خيلي خوب موفق شدند. گونه هاي امروزي دوبرمن از تلاش آنها بود که به دليل سرسخت بودن و پرخاشگريشان شناخته مي شوند.

 

شخصيت

يک سگ فوق العاده باهوش و فوق العاده فعال؛ اين همان چيزي است که شما هنگام گرفتن يک دوبرمن پينشر مشاهده خواهيد کرد. همچنين مي توانيد به سادگي يک سگ وفادار و قابل اعتماد را در سگ هاي دوبرمن مشاهده کنيد، سگ هايي که مي توانند به سادگي با خانواده خود سرگرم شده و بازيگوشي را در کنار آنها تجربه کنند. آنها يک محافظ يا نگهبان ذاتي هستند، که وقتي فکر مي کنند خانواده شان مورد تهديد قرار گرفته اند، از هيچ عکس العملي دريغ نخواهند کرد. اما بدون دليل پرخاشگر نيستند. دوبرمن ها دوست دارند هميشه در حال فعاليت باشند. آنها به سرعت ياد مي گيرند و آموزش آنها آسان است. به همين دليل همواره بايد به دنيال درس ها و آموزش هاي جديدي برايشان باشيد.

سگ هاي دوبرمن مدتي طول مي کشد تا بزرگ شود. آنها تا زماني که سه تا چهار سال سن دارند، توله سگ باقي مي مانند. خلق و خوي تحت تأثير عوامل مختلفي از جمله وراثت ، آموزش و جامعه پذيري شکل مي گيرد. توله سگ هايي که با خلق و خوي خوب، کنجکاو و بازيگوش هستند، مايلند به مردم نزديک شوند و توسط آنها نگهداري شوند. براي آشنايي بيشتر با مدت زمان بزرگ شدن اين سگ ها و همچنين شخصيت آنها در دوره هاي متفاوت مي توانيد اقدام و نزديکان آنها را مورد بررسي قرار دهيد.

سلامتي

سگ هاي دوبرمن به طور کلي سالم هستند ولي مانند تمام نژاد ها در برخي شرايط مستعد ابتلا به بيماري هاي خاصي مي باشند. همه دبي ها به بيماري يا بيماري هايي که گفته مي شود مبتلا نخواهند شد، ولي بسيار اهميت دارد هنگام برخورد با اين بيماري ها در مورد هر کدام از آنها اطلاعات لازم و کافي داشته باشيد. از جمله اين بيماري ها مي توان به موارد زير اشاره کرد:

  • بيماري فون ويلبراند: يک اختلال ژنتيکي است که مربوط به توانايي حيوانات در ه شدن خون مي باشد. علائم اصلي اين بيماري خونريزي بيش از حد پس از ايجاد زخم يا جراحت است.
  • ديسپلازي هيپ يا دررفتگي مفاصل ران:  اين بيماري يک بيماري ارثي است که در صورت فرار نگرفتن مفاصل در جاي اصلي خود بوجود خواهد آمد.
  • آتروفي پيشرونده شبکيه
  • کم کاري تيروئيد
  • کارديوميوپاتي: اين بيماري به وضعيتي گفته مي شود که عضله هاي قبل نازک و ضعيف شوند.
  • نارکولپسي: اين بيماري به دليل ناتواني مغز در تنظيم الگو هاي خواب بوجود مي آيد.
  • گشاد شدن معده

 

مراقبت

دوبرمن پينشر بهترين سگ براي نگهداري در خانه هاي حومه شهر است. آنها روزانه به تمرين و ورزش زيادي احتياج دارند. اين ويژگي ممکن است براي افراد شاغل که فعاليت زيادي در طول روز انجام مي دهند خسته کننده باشد. آنها براي نگهباني و حفظ امنيت خانواده خود در برابر حيواناتي که سهوا در محل زندگي آنها قدم مي زنند، به خانه اي با حياط محصور احتياج دارند. آنها نبايد براي مدت زمان طولاني تنها بمانند و يا به عنوان يک سگ در خارج از خانه نگهداري شوند. از مهم ترين نکات براي نگهداري دوبرمن ها استفاده نکردن از زنجير است. دوبي بايد در تمام فعاليت هاي خانوادگي، حضور داشته باشد و وقت زيادي را در کنار خانواده سپري کند.

تغذيه

مقدار روزانه معمولي: 2.5 تا 3.5 فنجان غذاي خشک با کيفيت در روز که به طور کلي به دو وعده غذايي تقسيم بندي مي شود.

پوشش خارجي و نظافت

پوشش خارجي براق و صاف دوبرمن ها کوتاه است و نزديک پوست قرار دارد. ممکن است در زير گردن لايه هاي پوششي جزئي غير از لايه اصلي داشته باشند. رنگ پوشش خارجي آنها مشکي، قرمز، آبي و حنايي است. آنها بالاي هر چشم داراي نشانه هايي هستند. اين نشانه ها بر روي پوزه، گلو و سينه آنها همچنين روي پاها مشاهده شده است. پوشش خارجي براق دبي نياز به نظافت کمي دارد. دوبرمن ها سگ هاي تميزي هستند. به طول کوتاه پوشش خارجي آنها توجه نکنيد. اين نوع پوشش خارجي هم مستعد ريزش است. در اين موارد نياز به شانه زدن به صورت هفتگي با استفاده از شانه هاي مخصوص خواهد داشت. پس از فعاليت بسيار زياد يا ورزش نياز به استحمام دارد. با اين حال، حمام مکرر لازم نيست. حداقل دو يا سه بار در هفته دندانهاي دوبرمن خود را مسواک بزنيد. اگر مي خواهيد از بيماري لثه و بوي بد دهان جلوگيري کنيد، مسواک زدن روزانه بهترين روش خواهد بود.

 

منبع: فارسي پت

 

راهنماي سرمايه گذاري؛ آيا بيت کوين براي سرمايه گذاري مناسب است؟

آموزش لوله کشي موتورخانه و آموزش تاسيسات موتورخانه

دوتا از موارد مهم در گرمايش خانه

مي ,ها ,يک ,نژاد ,دوبرمن ,يا ,سگ هاي ,سگ ها ,يک سگ ,مي شود ,رفتار دوستانه ,ميزان رفتار دوستانه ,پينشر، مشخصات نژادي ,دوبرمن پينشر، مشخصات

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
.... مرجع مقالات یونیک ساخت بک لینک تجهیزات دندانپزشکی مطالب خواندنی دکتر سید مهدی دواچی متخصص و جراح پلک سئو سایت / طراحی سایت / تبلیغات ثبت آگهی در سایت سام نیوز everything نامبر پرو | دانلود شماره مجازی ساز پیشرفته نقش هنر